Latexový matrac aj pre alergikov?

Existuje obrovské množstvo alergií na všemožné alergény, teda najrôznejšie chemické látky. V tomto článku však nebudeme rozoberať alergiu na mlieko a podobne. Na mlieko budete totiž alergický bez ohľadu na to, na akom matraci spávate. S príznakmi tejto alergie pomocou matraca jednoducho nič nespravíte. Výberom správneho matraca pre alergikov však dokážete pomôcť ľuďom, ktorí trpia alergiou na roztoče. Roztoče patria medzi pavúkovce sú veľmi podobné kliešťom. Na rozdiel od nich však nie sú viditeľné voľným okom. 
Latexové matrace sú z pohľadu hygieny špecifickou kategóriou. Pokojne môžeme povedať, že ide o to najlepšie, čo si môžete domov kúpiť. Osobitne v kombinácii s pružinovými jadrami.

pexels-photo-545026
Prečo je latexový matrac na špičke boja proti mikróbom. Vďaka latexovej pena. Tá sa vyrába z latexu, čo je prírodný materiál zväčša bielej farby nachádzajúci sa vo veľkom množstve vyšších rastlín. Na získavanie latexu sa však nepestuje púpava, ale kaučukovník. Najväčšie plantáže nájdete v Juhovýchodnej Ázii. Ak si kúpite domov latexový matrac, tak s najväčšou pravdepodobnosťou materiál na jeho výrobu vyrástol v Malajzii. Latex nachádzajúci sa v telách rastlín je súčasťou ich imunitného systému. Latex chráni rastliny pred vonkajším nebezpečím – baktériami a plesňami. Pre človeka je výborné, že latex si tieto prirodzené antimikrobiálne vlastnosti zachováva aj po priemyselnom spracovaní. Latexové mlieko, ktoré sa získava zo spomínaných stromov kaučukovníka, sa prepraví do Európy. Nebudeme tu detailne popisovať spôsob výroby latexového matraca. V skratke to však vyzerá takto: latexové mlieko sa vleje do formy, kde sa zahreje. Zvýšená teplota spôsobí vulkanizáciu – teda premenu tekutej formy na formu pevnú. Formy na výrobu latexových matracov sú vybavené mnohými hrotmi. To spôsobí, že výsledná latexová pena nebude jednoliaty celok. Bude v nej množstvo dier.

pexels-photo-164595

Takáto „prevŕtaná“ latexová pena má význam pri zvyšovaní vzdušnosti. Latexový matrac tak nebude len prirodzene antimikrobiálny – bude vykazovať aj vysoké hodnoty vzdušnosti. A toto je kombinácia, o ktorú máme záujem. Latex sa nepostará o to, že v matraci nenájdete ani jednu baktériu, ani jednu pleseň. V takomto matraci stále nájdete milióny roztočov a ďalších mikróbov. V porovnaní s bežným matracom však pôjde o zlomkové množstvá. Latexové matrace sa bežne predávajú v jednotnej forme – ak to tak môžeme nazvať. Bežne ich nájdete v nemocniciach či v iných na hygienu náročných priestoroch. Latexová pena sa však využíva aj pri kombinácii s inými materiálmi. Bežne ju nájdeme v sendvičových matracoch. V ideálnom prípade ide iba o kombináciu s kokosovou doskou. Kokosová doska sa vyrába kokosových vlákien, ktoré majú podobne ako latex prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Ďalšou podstatnou vlastnosťou kokosovej dosky je jej vzdušnosť. Kokosové dosky sa v matracoch využívajú na zvýšenie tvrdosti. Môžete si kúpiť napríklad obojstranný latexový matrac. Z jednej strany bude mať tvrdosť 5 a z druhej tvrdosť 3. Matrac bude vyrobený z dvoch latexových dosiek nalepených na kokosovú dosku. Kombinácia latexovej peny s ďalšími penami nie je práve najšťastnejšie riešenie. Môže však ísť o vhodnú alternatívu voči klasickým polyuretánovým matracom. V obchodoch s matracmi často nájdete kombináciu pružinového jadra s latexovou penou. Základ matraca je prirodzene pružinový systém a kontaktnú vrstvu tvorí latexová pena. V takomto matraci sa kombinujú viaceré z pohľadu hygieny prospešné parametre.

© Altium.sk - Všechna práva vyhrazena.