Dá sa šťastie kúpiť za peniaze?

Čo ale robí ľudí šťastnými? Mnohí si myslia, že budú šťastnejší, keď budú mať viac peňazí. Ako to v skutočnosti je?

Výskum naznačuje, že je naozaj ťažké cítiť sa šťastne, ak žijete v chudobe. Keď človek nemá základné potreby ako je jedlo a strechu nad hlavou, alebo žije v nebezpečnom prostredí či dlhuje niekomu peniaze, šťastie sa môže zdať byť nepolapiteľné. Takže pod určitou úrovňou príjmu sú chudobní ľudia v skutočnosti menej spokojní so svojím životom ako väčšina z nás.

drobné mince
 
Nad úrovňou chudoby sa veci komplikujú

V jednom výskume vedci analyzovali údaje zo vzorky viac ako 450 000 dospelých v Spojených štátoch. Títo respondenti uviedli svoj ročný príjem a hodnotili, koľko pozitívnych emócií v predchádzajúci deň zažili. Emocionálna kvalita bola hodnotená otázkami, ktoré žiadali ľudí, aby premýšľali o predchádzajúcom dni a hodnotili, koľko radosti zažili, a koľko sa smiali.
Výsledky ukázali, že viac peňazí sa spája s väčším pocitom šťastia. Takže ľudia, ktorí zarábajú viac, majú tendenciu byť šťastnejší ako ľudia, ktorí zarábajú menej. Rozdiel nie je veľký, ale zato štatisticky významný.
 
Peniaze „riešia problémy“

Dôvodom, prečo peniaze zvyšujú do určitej miery pocit šťastia, je to, že mať určitú sumu peňazí pomáha vyriešiť určité problémy v živote, ktoré spôsobujú, že ľudia sú vystresovaní a nešťastní. Ak sa mi napríklad pokazí auto a nemám dosť finančných prostriedkov na jeho opravu, je to stresujúce. Ak mám zdravotný problém, tak mám dve starosti – o moje zdravie a o moje financie. Ak sa rozvádzate napríklad, právnik tiež niečo stojí ako aj udržiavanie dvoch domov, a finančné problémy spôsobia, že rozchod je o to bolestivejší.

peněženka
 
Dá sa teda povedať, že peniaze nás neurobia šťastnými, môžu síce pomôcť vyriešiť naše problémy, ale nie sú všetko. Mať určitý štandard je fajn, ale spokojnosť treba hľadať niekde úplne inde – vo svojom vnútri.

4.0
02